Admin

Our Staff

Office Staff
Debra Neary, Office Manager
Carol Smith, Bookkeeper
Judy Beach, Office Associate/Attendance
Amanda Barker, Office Associate
Susan Bowen, Data Tech

School Counseling
Donna Burr, Department Chair/Grade 8
Wanda Forbes, Grade 7
Katharine Miller, Grade 6
Alexander Laroussi, Special Projects
Lisette Fundora, Military and Family Life
Glenda Johnson, Registrar

Grade 6, Penguins
Maureen Malla, Math
Joshua Chung, Social Studies
Christine McCune, English
Tanna Mezacapa, Science


Grade 7, Riptides
Christine DeAngellis, Math
Isabelle Shepard, Social Studies
Matt Robinson, English
Norman Saniga, Science



Grade 7, Beachcombers
Jeff Jucksch, Math
Ann DeTorres, Social Studies
Coral Hawkins, English
Michelle Jackson, Science


Grade 8, Islanders
Marsha Bishop, Math
Scott Morra, Social Studies
Suzanne Bruehl, English
Ian Morrison, Science



Exploratory
Kaitlyn McGowan, Art
Christi Lyons, AVID
Heather Smith, Band/Computer Solutions
Lou Ann Meade, Chorus/Keyboarding
Susan O'Brian Knight, French
Robin Laroussi, Orchestra
Kimberly Christensen, Spanish
Ivonne Otero, Spanish
Celinda Temoche, Spanish
Erin Boynton, Spanish
Ken Garrison, Technology Education
Karen Blache-Fraser, ESL
Laura Ballance, Independent Reading
Teresa Link, Teen Living
Cherrita Pridgen, Spanish

Clinic
Kelli Overmann, Nurse
Karen Gayhart, Nurse Assistant




Grade 6, Waveriders
Melissa Negele, Math
Iwalani Wilson, Social Studies
Carolyn Summy, English
Sandra Brown, Science



Grade 6, Orcas
Kailey DiFerdinando, Math
Sandra Polk, Social Studies
Sally Northcott-Mayes, English
Amy Saunders, Science
Brian Allen, Math and Science

Grade 7, Dolphins
Lisa McKee, Math
Dylan Fetterman, Social Studies
Jessica Wilson, English
Liane Long, Science



Grade 8, Marlins
Carolyn Hedrick, Math
Carolyn Turner, Social Studies
Jane Julian, English
Joshua Whitlinger, Science


Grade 8, Seahawks
Joshua Wilks, Math
Taylor Lovejoy, Social Studies and AVID
Melissa Hogan, English
Nancy Woodhouse, Science
Patricia Camarda, English and Social Studies
Brandi Cotton, Math and Science

Specialists
Stephanie Baker, Library Media
Helen Sissel, Library Media
Monique Dunston, Technology Support
Jessica Carpenter, Instructional Technology
Arcadia Parson, Instructional Technology
Gabe Howard, Gifted
Alisha McBride, Literacy

Special Education
Jenna Hypes, Science 6-8
Madeline Bondi, Social Studies 6-8
Diane Campbell, AAF
Jeffrey Castonguay, Math 6
Lauren Schroeder, Math 7
Jennifer Wilks, English  8
Lenore Hooten, AAF
Lindsay Himes, Math 8
Brianna Bennett, English 7
Hali Phillips, English 6